Jump to content


Nemokama pradinukų mokykla   3 Masterforex-V Knygos  

Market Leader (Lietuva)  

 

Kaip nusiteikti darbui?


6 replies to this topic

#1 Sever

  vip-dalyvis

 • Пользователи 549
 • PipPipPipPipPip
 • 598 posts

Posted 30 June 2012 - 12:54

Jau ne vieną kartą, treideriams diskutuojant apie psichologines problemas, kilo klausimas dėl nusiteikimo darbui metodų. Psichinė ir emocinė būsena, kuri turi reikiamus resursus, taip ir vadinama – „resursinė“.
Jos sukūrimo ir tolesnės plėtros pagrindą sudaro „inkarų“ sąvokos. Tai yra stimulai, kurie iššaukia tokią būseną.
Čia pateiksiu kai kuriuos bendrus teigiamų inkarų formavimo ir resursinių būsenų principus.

*Panaudota medžiaga iš nlp-system.com

Inkarai
Produktyvios emocinės būsenos daro stiprų ir gilų poveikį mąstymui ir elgsenai. Mums reikia padaryti jas nuolat pasiekiamomis ir stabilizuoti jas čia ir dabar.
Įsivaizduokite, kokiu taptų jūsų gyvenimas, jeigu galėtumėte įjungti savo aukščiausio lygio meistriškumą vos tik panorėjus. Politikos, sporto, meno ir verslo meistrai privalo mokėti įeiti į savo resursinę būseną bet kuriuo momentu. Aktorius turi įsijausti į vaidmenį tuo metu, kai pakeliama uždanga, o ne valanda prieš tai ir ne antro veiksmo viduryje. Tai profesionalumo pagrindas.
Lygiai taip svarbu mokėti atsijungti. Aktorius turi mokėti nusimesti savo vaidmenį tuo pat metu, kai tik uždanga nusileidžia. Daugelis žmonių versle tampa pernelyg aktyviais, pasiekia reikšmingų rezultatų, tačiau tuo pat metu sudegina save ir tampa nelaimingais, praranda šeimą arba netgi suserga. Savo būsenos valdymas reikalauja subalansavimo ir išminties. Kiekvienas mūsų turime asmeninę istoriją, turtingą įvairiomis emocinėmis būklėmis. Norint jas atkurti, mums reikalingas trigeris, tam tikra asociacija dabartyje, pašalinant pradinį išgyvenimą. Mūsų smegenys natūraliu būdu susieja išgyvenimus, tai yra tas metodas, kuriuo mes suteikiame prasmę viskam, ką darome. Kai kada šios asociacijos būna labai malonios, pavyzdžiui, mėgiama daina, muzika, kuri sukelia malonius prisiminimus. Ir kiekvieną kartą, kai tik jūs girdite tą ypatingą muziką, jūs patiriate švelnius jausmus. Ir kiekvieną kartą, kai tai įvyksta, asociacija stiprėja.
Stimulas, susijęs su fiziologine būsena ir ją aktyvuoja, NLP kalboje vadinamas inkaru. Kiti natūraliai veikiančių teigiamų inkarų pavyzdžiai – tai mėgiamos fotografijos, kvapai, sukeliantys prisiminimus, ypatingi mylimo žmogaus žodžiai arba balso tonas.
Inkarai paprastai būna išoriniai. Suskamba žadintuvo skambutis ir ateina laikas keltis. Skambutis mokykloje signalizuoja apie pertraukos pabaigą. Tai audialiniai (girdimieji) inkarai. Raudonas šviesoforo signalas reiškia „stovėk“. Galvos linktelėjimas reiškia „taip“. Tai vizualiai (regimieji) inkarai. O šviežio deguto kvapas gali, kaip mostelėjus burtų lazdele, numesti jus į tolimą vaikystę, kuomet jūs pirmą kartą užuodėte šį kvapą. Reklamdaviai savo firmos markę stengiasi padaryti ypatingų prekių inkaru.
Inkarai – tai viskas, kas sukelia emocinę būseną, ir jie yra tokie akivaizdūs ir plačiai paplitę, kad mes varge ar juos pastebime. Kaip atsiranda inkarai? Dviem metodais. Pirma, pakartojimų būdu. Jei jūs susiduriate su pasikartojančiais atvejais, kuomet raudona spalva asocijuojasi su pavojumi, tai ši asociacija įsitvirtina. Tai paprastas mokymasis: raudona reiškia pavojų. Antra (ir tai žymiai svarbiau), inkaras gali būti nustatytas iš pirmo karto, jei emocija yra stipri ir teisingai parinktas laikas. Pakartojimo reikia tik tada, kai nėr emocinio dalyvavimo. Prisiminkite tuos laikus, kai mokėtės mokykloje (tai stiprus savaiminis inkaras). Raskite ką nors įdomaus ir jaudinančio, ką jūs lengvai išmokote. Atkreipkite dėmesį, kaip lengva buvo išmokti tai, kas įdomu ir jaudina. Įsiminti faktams, kurie jus mažai domino, reikėjo daugybės pakartojimų. Kuo mažiau esate emociškai įtrauktas, tuo daugiau pakartojimų jums reikia, norint užtvirtinti asociaciją.
Dauguma asociacijų yra labai naudingos. Jos formuoja įpročius, ir mes be jų negalėtume veikti. Jeigu jūs vairuotojas, jums žalio šviesoforo signalo pasikeitimas į raudoną visada asocijuojasi su tam tikro pedalo užmynimu. Tai nėra ta operacija, apie kurią jums norėtųsi sąmoningai galvoti kas kartą, ir jeigu jūs neužtvirtinsite šios asociacijos, tai visai tikėtina, kad neilgai važinėsite be avarijų.

#2 Sever

  vip-dalyvis

 • Пользователи 549
 • PipPipPipPipPip
 • 598 posts

Posted 05 July 2012 - 10:18

Resursų inkaravimas

Toliau bus pateiktas aprašymas,kaip perkelti teigiamus emocinius resursus iš praeities išgyvenimų į dabartinę situaciją, kurioje jūs norite turėti prieigą prie jų. Galite pasikviesti draugą ir paprašyti jo, kad padėtų jums žengti šiuos žingsnius.

Atsisėskite patogiai arba atsistokite ten, kur galėtumėte „iš šono“ stebėti procesą. Pagalvokite apie kokią nors konkrečią situaciją, kurioje jūs norėtumėte būti kitokiu, kitaip jaustis ar reaguoti. Tuomet išsirinkite ypatingą emocinę būseną iš tų, kurias išgyvenote savo gyvenime, prie kurios jūs labiausiai norėtumėte turėti prieigą šioje situacijoje. Tai gali būti bet kokia resursinė būsena: pasitikėjimas, humoras, drąsa, atkaklumas, kūrybiškumas – viskas, kas intuityviai ateina į galvą kaip labiausiai tinkamas. Kai suprasite, kokio resurso jums reikia, pradėkite ieškoti to konkretaus atvejo jūsų gyvenime, kuomet turėjote tą resursą. Pasižymėdami pavyzdžius, ateinančius jums į galvą, pasirinkite tą, kuris jums atrodo tinkamiausias ir intensyviausias.

Jeigu jau pasirinkote resursą, bet jums sunku prisiminti tą laiką, kada jį išgyvenote, įsivaizduokite kokį nors jums pažįstamą žmogų arba netgi išgalvotą personažą iš knygos ar filmo. Jeigu jūs būtumėte juo, į ką būtų panašus šio resurso išgyvenimas? Prisiminkite, kad nors žmogus ir gali būti nerealus, bet jūsų pojūčiai yra realūs, o būtent į tai ir atsižvelgiama. Kuomet jūs jau prisiminėte konkretų atvejį, realų ar išgalvotą, esate pasiruošęs žengti kitą žingsnį, kuriame sravu pasirinkti inkarus, kurie atkurs šiuos resursus tuomet, kai tik jūs to panorėsite.

#3 Sever

  vip-dalyvis

 • Пользователи 549
 • PipPipPipPipPip
 • 598 posts

Posted 05 July 2012 - 12:04

Kinestetinis inkaras. Tam tikri pojūčiai, kuriuos galite susieti su jūsų pasirinktais resursais. Didžiojo ir rodomojo piršto suspaudimas arba koks nors ypatinga kumščio sugniaužimas gerai veikia kaip kinestetinis inkaras. Galima taip pat įžnybti sau į ausies spenelį, rodomojo piršto nagu suspausti didžiojo piršto nago pagrindą ir t.t. Svarbu yra tai, kad inkaras turi būti unikalus ir nebūti įprastinio jūsų elgesio dalimi. Jums reikalingas ypatingas inkaras, kuris neatsiranda nuolat ir nesiasocijuoja su kitomis būsenomis ir elgesiu. Jūs taip pat turite būti atsargus, pasirinkdamas inkarą – tai turėtų būti kažkas tokio, ką galėtumėte atlikti nepastebimai.

Audialinis inkaras. Tai gali būti žodis ar frazė, kurią jūs pasakote sau. Neturi reikšmės, kokį žodį ar frazę pasirinksite, svarbu tik, kad jis atitiktų jūsų pojūčius. Tokiam inkarui galima panaudoti poeziją, patarlę, dainos žodžius (galima netgi sau ją sudainuoti);tai gali būti frazė, primenanti maldą arba užkeikimą ir t.t. Būdas, kuriuo jūs tai pasakysite, jūsų ypatingas balso tonas taip pat turės stiprų poveikį, kaip ir pati frazė ar žodis. Tegul jie būna charakteringi ir įsimenantys. Pavyzdžiui, jeigu „pasitikėjimas“ – tai ta resursinė būsena, kurią jūs norite įtvirtinti inkaro pagalba, tai jūs galite sau pasakyti: „Aš jaučiuosi vis labiau ir labiau pasitikintis“, - arba paprasčiausiai „Pasitikėjimas!". Jūsų balso tonas turi būti tvirtas. Įsitikinkite, kad jis yra tinkamas probleminei situacijai.

Vizualinis inkaras. Galote pasitrinkti simbolį arba galite prisiminti tai, ką matėte, kuomet tikrai jautėtės pasitikintis. Jeigu jūsų pasirinktas įvaizdis yra ypatingas ir padeda jums iššaukti pasitikėjimo pojūtį, tai jis bus veiksmingas.

#4 Sever

  vip-dalyvis

 • Пользователи 549
 • PipPipPipPipPip
 • 598 posts

Posted 05 July 2012 - 12:05

Kai jūs jau pasirinkote inkarą kiekvienai reprezentacinei situacijai, sekantis žingsnis bus išgyventi šį pasitikėjimo pojūtį, gyvai atkuriant resursinę situaciją. Ženkite žingsnį į priekį arba persėskite į kitą kėdę tuomet, kai visiškai įsijausite į šį išgyvenimą. Įvairių emocinių būsenų perkėlimas į skirtingas fizines erdves padeda griežtai jas atskirti. Be to, treideriui labai patartina bet kokias reikiamas darbui resursines būsenas ir inkarus formuoti darbo vietoje.

Savo vaizduotėje sugrįžkite į jūsų pasirinktą konkrečią resursinę būseną... Prisiminkite, kur jūs buvote ir ką darėte. ... Kai tik vaizdas išryškės, įsivaizduokite, kad sugrįžote į tą momentą, kad matote tai, ką matėte tuomet. Jūs galite girdėti kažkokius garsus, kuriuos girdėjote tada, ir jausti tuos pojūčius, kurie taip stipriai susiję su ta patirtimi.

Skirkite šiek tiek laiko tam, išgyventi tą patirtį tiek pilnai, kiek tai įmanoma. Norint tikrovėje vėl susilieti su bendru resursinės būsenos pojūčiu, dažnai būna naudinga vėl atlikti tuos veiksmus, kuriuos jūs atlikote tuomet. Galbūt, jūs panorėsite priimti tokią pat kūno padėtį, atlikdami tuos pačius veiksmus, kuriuos atlikote tada (jeigu įmanoma).

Kuomet šie pojūčiai pasieks piką ir ims lėtėti, sugrįžkite į savo natūralią fizinę padėtį. Dabar jūs žinote, kaip tai yra nuostabu – atkurti savo resursinę būseną ir kiek laiko tai užima. Dabar jūs esate pasiruošęs užtvirtinti savo resursus inkaru. Pereikite į jūsų resursinės būsenos vietą ir vėl ją išgyvenkite. Kuomet ji pasieks savo piką, prisiminkite savo įvaizdį, atlikite gestą ir pasakykite savo žodžius. Reikia susieti savo inkarus su resursine būsena tuo momentu, kai jie pasiekia piką. Laikas čia vaidina lemiamą vaidmenį. Jeigu jūs susiejimą atliksite po to, kai jūsų būsenos intensyvumas mažėja, dingsta, tai jūs užinkaruosite išėjimą iš šios būsenos , o ne tai, ko norite. Inkarų seka nėra svarbi, naudokitės ta seka, kuri yra patogiausia, arba įjunkite juos vienu metu. Po tam tikro laiko, kai tik jūsų resursiniai pojūčiai pradeda silpti, yra būtina išeiti iš resursinės vietos ir pakeisti būseną prieš pradedant jums bandyti inkarą.

Įjunkite visus tris inkarus tokiu pačiu būdu ir tokia pat seka ir pasižymėkite tą išgyvenimo laipsnį, kuriame tikrai pasiekiate savo resursinę būseną. Jeigu jūs nepatenkintas, grįžkite atgal ir pakartokite inkasavimo procesą, siekdami sustiprinti asociaciją tarp inkarų ir jūsų resursinės būsenos. Gali būti, kad jums teks pakartoti tai keletą kartų, norint įgyti sugebėjimą įeiti į šią būseną tuomet, kai tik panorėsite.

Galiausiai, pagalvokite apie būsimą situaciją, kurioje galimai jums bus reikalinga ši resursinė būsena. Ką galite panaudoti kaip signalą, leisiantį jums suprasti, kad jums reikalingas šis resursas? Suraskite patį pirm ą dalyką, kurį matote, girdite ar jaučiate ir kuris leidžia sužinoti, kad jūs esate būtent toje situacijoje. Signalas gali būti vidinis arba išorinis. Pavyzdžiui, vaizdas kompiuterio ekrane ir aplinkinių daiktų išdėstymas bus išoriniai signalai. Vidinio dialogo atsiradimas bus vidinis signalas. Jeigu jūs suprantate, kad esate pajėgus pasirinkti, kaip jaustis, tai šis suvokimas pats savaime yra resursinė būsena. Ji taip pat nutrauks įprastinę įsitvirtinusią reakciją. Pakanka tik užtvirtinti šį suvokimą su pasirinktu signalu ir jis toliau veiks kaip priminimas apie tai, kad jūs galite pasirinkti savo pojūčius.

Po tam tikro laiko, jeigu jūs toliau naudosite inkarą, signalas pats taps jūsų inkaru, leidžiančiu pasijausti resursinėje būsenoje. Tas trigeris, kuris paprastai versdavo jus blogai jaustis, dabar taps trigeriu, perkeliančiu jus į stabilią resursinę būseną.

#5 Sever

  vip-dalyvis

 • Пользователи 549
 • PipPipPipPipPip
 • 598 posts

Posted 05 July 2012 - 13:11

Čia pateikta trumpa pagrindinių šio proceso žingsnių suvestinė:

Inkarai privalo:
laike sutapti su būsenos intensyvumo piku
būti unikalūs ir skirtingi
būti lengvai atkuriami, susiję su ta būsena, kuri aiškiai ir lengvai išgyvenama

Resursinės būsenos inkaravimas

1. Identifikuokite situaciją, kurioje jums reikia resursų.
2. Identifikuokite jums reikalingą ypatingą resursą, pavyzdžiui, pasitikėjimą.
3. Įsitikinkite, kad resursas iš tikrųjų yra tinkamas, užduodami sau klausimą: „jeigu aš turėčiau šį resursą dabar, ar aš juo pasinaudočiau tikrovėje, ar ne? Jeigu taip, tęskite. Jeigu ne, grįžkite prie 2 žingsnio.
4. Prisiminkite atvejį savo gyvenime, kuomet jūs turėjote šį resursą.
5. Pasirinkite inkarus, kuriuos ketinate panaudoti kiekvienoje iš trijų pagrindinių reprezentacinių sistemų,- tai, ką jūs matote, girdite ir jaučiate.
6. Pereikite į kitą vietą ir savo vaizduotėje grįžkite į pilną šios resursinės būsenos išgyvenimą. Išgyvenkite ją vėl. Kuomet ji pasieks savo intensyvumo piką, pakeiskite būseną ir išeikite iš jos.
7. Išgyvenkite savo resursinę būseną ir tuo metu, kai ji pasiekė savo piką, prijunkite tris inkarus. Išlaikykite šią būseną tiek laiko, kiek norite, tuomet pakeiskite būseną.
8. Išgyvenkite asociaciją, įjungdami inkarus ir įsitikinkite, kad jūs tikrai įsijaučiate į tą būseną. Jeigu nesate patenkintas, pakartokite 7 žingsnį.
9. Identifikuokite tą signalą, kuris informuoja jus, jog patekote į probleminę situaciją, kurioje norėsite pasinaudoti inkaru.

#6 Sever

  vip-dalyvis

 • Пользователи 549
 • PipPipPipPipPip
 • 598 posts

Posted 05 July 2012 - 13:11

Dabar jūs galite naudoti inkarus tam, kad įsijausti į resursinę būseną tada, kai tik panorėsite. Nepamirškite eksperimentuoti su šia ir kitomis NLP technikomis, kad surastumėte tą metodą, kuris jums geriausiai tinka. Turėkite galvoje rezultatą (išgyvendami labiau resursinius pojūčius) ir eksperimentuokite su technika tol, kol pasiseks. Kai kurie žmonės aptinka, kad paprastas gestų naudojimas (kinestetinio inkaro „įjungimas) yra pakankamas tam, kad atkurti resursinę būseną. Kiti naudoja visus tris inkarus.

Galite pasinaudoti šiuo procesu tam, kad užtvirtinti inkaru skirtingus resursus. Kai kurie inkaruoja resursus kiekvieną ant skirtingi piršto. Kiti susieja daugybę skirtingų resursinių būsenų su vienu ir tuo pačiu inkaru, taip sukurdami galingą resursinį inkarą. Ši skirtingų resursų pridėjimo prie vieno inkaro technika yra žinoma kaip „Resursų pumpavimas“.

Savo resursinių būsenų naudojimas – tai sugebėjimas. Kaip ir visi kiti sugebėjimai, jis tampa lengvesnis ir efektyvesnis tuo, kuo yra dažniau naudojamas. Vieni atranda, kad tai įspūdingai veikia iš karto, kiti supranta, kad reikia praktikuotis, norint tapti kompetentingu šioje srityje, lygiai taip pat, kaip ir įgauti pasitikėjimo tuo, kad būtent ši procedūra suveiks. Jeigu inkasavimas jums naujiena, tai sveikiname jus perėjus iš nesąmoningo nežinojimo į sąmoningo nežinojimo būseną. Pasinaudokite šia stadija, kad pereitumėte į sąmoningo pažinimo būklę.

Resursų inkaravimas – tai technika, skirta emocinio pasirinkimo išplėtimui. Mūsų kultūra, skirtingai nuo kai kurių kitų, įsitikinusi tuo, kad emocinės būsenos yra nevalingos ir jas sukuria išorinės aplinkybės bei kiti žmonės. Gamta gali mums išdalinti įvairių kortų rinkinį, tačiau mes galime pasirinkti, kaip ir kada su jomis žaisti.

#7 Sever

  vip-dalyvis

 • Пользователи 549
 • PipPipPipPipPip
 • 598 posts

Posted 05 July 2012 - 13:50

Resursinės būsenos formavimas

Resursinės būsenos jums gali prireikti bet kada. Jūs galite paeksperimentuoti su resursine būsena lygiai taip pat, kaip ir matuojatės drabužius, pasirinkdami juos pagal dydį. Šiam tikslui yra trys būdai:

* Pasirinkite modelį vaidmeniui.

Modelis vaidmeniui gali būti realus žmogus arba išgalvotas personažas. Pasirinkite vieną ar keletą personažų, turinčių tokias savybes, kurias jūs norėtumėte turėti.

* Fiziologija.

Elgdamiesi taip, lyg jau turėtumėte resursus, įjunkite resursinius pojūčius. Susigūžę, akis nuleidę žemyn sunkiai judėdami ir kvėpuodami, jūs tikriausiai iššauksite sunkias mintis. O jos dar labiau apsunkins mąstymą. Šį ydingą ratą galite nutraukti išsitiesdami, pažvelgdami aukštyn, giliai įkvėpdami ir nusišypsoję. Šie judesiai įjungs jums teigiamus pojūčius. Tai ne saviapgaulė – juk jūs žinote, kad nesijaučiate puikiai (kol kas dar ne). Jūs paprasčiausiai keičiate savo būseną.

* Malonus išgyvenimas praeityje.

Prisiminkite kokį nors tikrai malonų išgyvenimą. Mintimis grįžkite į tą situaciją, Vėl pažiūrėkite į ją savo akimis, įsiklausykite į bet kokius garsus, kurie tuomet girdėjosi. Malonus pojūtis taip pat sugrįš. Mūsų smegenys reaguoja į į prisiminimą apie įvykį lygiai taip pat, kaip jos reaguoja į realų įvykį. Būtent taip veikia inkarai. Melodija, fotografija, kvapas gali vėl sugrąžinti jus į praeities išgyvenimą. Čia yra laimės talismanų jėga. Jie yra šiltų išgyvenimų praeityje inkarai, todėl žmogus iš naujo išgyvena tą šilumą dabartyje. Jie veikia ne magijos dėka, o asociacijų pagalba. Kokia bebūtų resursinė būsena, jeigu jūs patyrėte nors ir akimirką trukusį pojūtį ar silpną užuominą į jį praeityje, jūs galėsite perkelti jį į dabartį.
Sukurkite inkarą šiam maloniam išgyvenimui, kad galėtumėte perkelti jį į dabartį bet kuriuo reikiamu momentu. Geriausia naudotis tuo, kas natūraliai susiję su šiuo prisiminimu: paveikslas, melodija – tam tikrą priminimą. Jei nieko panašaus neturite, sukurkite asociaciją. Sustokite ties tuo inkaru, kuris jums patinka. Ir kiekvieną kartą, jį pamatę, mintimis sugrįžkite į praeitį, vėl išgyvenkite tą patirtį, įsijauskite į ją, atkurdami su ja susijusias emocijas.
Inkarų nustatymas reikalauja praktikos, bet, kartojant šiuos veiksmus keletą dienų, jūs pasieksite, kad asociacija atsigamins natūraliai ir automatiškai, ir jums daugiau neprireiks sąmoningai galvoti apie tą išgyvenimą. Kuomet jūs naudositės inkarais, jūsų būsena pas jus sugrįš.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users


Real Time Economic Calendar provided by Investing.com.